Hodnocení diamantů

Přikláníme se k názoru, že skutečnou hodnotu investičního diamantu lze posoudit dle tzv. 5C. Mimo základních 4C jimiž jsou karátová hmotnost kamene (carat), čistota kamene (clarity), barva kamene (color) a brus (cut), přisuzujeme velkou váhu pátému C a tím je certifikát. Ne všechny gemologické laboratoře mají stejné standardy v posuzování výše zmíněných 4-C proto pro následný zpětný prodej investičních diamantů se doporučuje nakupovat investiční diamanty pouze s certifikáty renomovaných gemologických laboratoří, jakými jsou GIA, HRD, IGI. Naše společnost Vám samozřejmě nabízí pouze kvalitní kameny, opatřeny těmito certifikáty a to v nejlepších možných parametrech. Specializujeme se na TOP diamanty v barvách D,E,F a čistotách FL, IF, VVS1, samozřejmostí je 3x Excellentní kvalita brusu. Už tak kvalitní diamant Vám jsem schopni nabídnout ještě s unikátním bonusem - s HaA efektem = maximální kvalitou brusu. Lepšího již není nic! Váš investiční diamant od společnosti Top Diamonds bude unikátem, který jinde nenajdete!

Kupující by si měli dát pozor na diamanty s certifikáty EGL, jelikož nerespektují obecně uznávanou škálu GIA a dochází u těchto diamantů k jejich "nadhodnocení", více se dočtete v záložce Laboratoře, odstavec EGL International.

 • Karátová hmotnost
 • Čistota
 • Brus
 • Barva
 • Laboratoře
 • Upravené diamanty

1C: KARÁTOVÁ HMOTNOST

Hmotnost diamantů se měří v karátech. Tato jednotka byla historicky odvozena z hmotnosti semene svatojánského chleba, které bylo ve středověku používáno na dálném východě pro určování ceny drahých kamenů. Velikost a váha těchto semen je poměrně všude stejná a jsou běžně dostupná, proto byla používána jako měřítko. Převodem do metrické soustavy váží jeden karát 0.2g, tedy 200mg.

Rozměry round brus*
0.03ct 2.0mm
0.10ct 3.0mm
0.16ct 3.5mm
0.25ct 4.0mm
0.35ct 4.5mm
0.50ct 5.0mm
0.60ct 5.4mm
0.75ct 6.0mm
1.00ct 6.6mm
1.55ct 7.5mm
2.00ct 8.0mm
3.00ct 9.4mm
3.50ct 10.0mm
4.00ct 10.4mm
4.50ct 10.8mm
5.00ct 11.2mm
6.50ct 12.0mm
8.00ct 12.7mm
10.00ct 13.7mm
12.00ct 14.5mm
Rozměry princess brus*
0.06ct 2.0x2.0mm
0.08ct 2.3x2.3mm
0.10ct 2.5x2.5mm
0.13ct 2.8x2.8mm
0.15ct 3.0x3.0mm
0.20ct 3.3x3.3mm
0.23ct 3.5x3.5mm
0.25ct 3.8x3.8mm
0.30ct 4.0x4.0mm
0.35ct 4.4x4.4mm
0.40ct 4.5x4.5mm
0.50ct 4.8x4.8mm
0.63ct 5.0x5.0mm
0.75ct 5.3x5.3mm
1.00ct 5.0x5.0mm
1.25ct 6.0x6.0mm
1.60ct 7.0x7.0mm
2.25ct 8.0x8.0mm
Rozměry pear brus*
0.20ct 4x2mm
0.30ct 5x3mm
0.50ct 6x4mm
0.75ct 7x5mm
1.00ct 8x5mm
1.50ct 9x6mm
2.00ct 10x7mm
2.50ct 12x7mm
3.00ct 12x8mm
3.50ct 13x8mm
4.00ct 14x8mm
5.00ct 15x9mm

*Rozměry jsou přibližné pro diamant optimálních proporcí

2C: ČISTOTA

Čistota je dána počtem nehomogenit, tedy inkluzí, obsažených vně diamantu. Jedná se o vnitřní charakteristiky, podle kterých určujeme stupeň čistoty. Stupně čistoty jsou následující:

 • FL (Flawless)

Velmi vzácný diamant, který neobsahuje žádné nečistoty nebo vnitřní nehomogenity větší než 5 mikronu ani vnější vady kvality brusu při použití binokulárního mikroskopu s osvětlením v temném poli. Špičková kvalita pro investiční účely.

 • IF (Internally flawless)

Podobně jako čistota FL je IF velmi vzácná, jedná se o diamant bez vnitřních vad větších než 5 mikronu, avšak pro drobné vady kvality brusu nemůže byt klasifikován stupněm FL. Diamant s touto čistotou je ryze investičního charakteru.

 • VVS1,VVS2 (Very very small inclusions)

Diamanty s touto čistotou obsahují velmi, velmi malé inkluze, které jsou těžko objevitelné kvalifikovaným pozorovatelem s použitím 10-násobné zvětšující lupy. Tato čistota je vyhrazena investičním diamantům.

 • VS1, VS2 (Very small inclusions)

Velmi malé inkluze, obtížně odhalitelné kvalifikovaným pozorovatelem s použitím 10x násobné zvětšující lupy. Hojně užívaná čistota ve šperkařském průmyslu.

 • SI1, SI2 (Small inclusions)

Malé inkluze snadno objevitelné kvalifikovaným pozorovatelem při použití 10x násobné zvětšující lupy, avšak okem nespozorovatelné. Inkluze nejsou viditelné pouhým okem při pohledu na kámen shora a nezhoršují brilanci. Optimální čistota použitelná ve šperkařství.

 • I1

Inkluze s potížemi viditelné v broušeném kameni pouhým okem, které však nemají negativní vliv na lesk diamantu a jeho brilanci. U většiny kamenů s touto čistotou se jedná o velmi dobrý poměr ceny/kvality. Využívaná ve šperkařství.

 • I2

Inkluze snadno viditelné v broušeném kameni pouhým okem, mající lehký vliv na brilanci.

 • I3

Rozsáhlé inkluze velmi snadno viditelné v broušeném kameni pouhým okem, mající značný negativní vliv na lesk diamantu.

3C: BRUS

 • Excelentní

Jedná se o diamant špičkového brusu, který svými proporce dovoluje odrazu maximálního množství světla. Tento diamant je určen k maximalizaci dokonalosti, díky menší tabulce dosahují diamanty tohoto brusu nebývale velkého prostupu světla a mají v sobě "oheň". Špičková kvalita a krása = jedinečná investice.

 • Velmi dobrý

Tyto diamanty odrážejí většinu světla, které do nich vstoupí a vytváří tak hodně brilance. Oproti excelentnímu brusu zde bylo přihlédnuto k vyšší karátové hmotnosti avšak parametry jsou stále vynikající. V mnoha případech mají tyto diamanty parametry v rozsahu, které se velmi blíží k excelentnímu brusu.

 • Dobrý

Tyto diamanty odrážejí hodně světla, které do nich vstupuje. Na úkor velmi dobrých proporcí bylo dosaženo vyšší karátové hmotnosti. Diamant tohoto brusu nabízí výborný poměr ceny a krásy.

 • Slabý

Diamanty s tímto brusem odrážejí malé množství světla, které do nich vstupuje. Zdají se proto být méně zářivé. Typické pro diamanty, u kterých bylo dosaženo vyšší karátové hmotnosti na úkor optimálních proporcí.

4C: BARVA

Barevná škála začíná na písmeně D, které je vyhrazeno absolutně bezbarvým kamenům a končí písmenem Z, což jsou sytě žluté kameny. Naše společnost nabízí kameny v barevné škále D až M, které jsou, jak pro investiční účely, tak pro šperkařství, ideální.

 • D

Nejvyšší barevný stupeň. Absolutně bezbarvý kámen. Velmi vzácný, proto také nejdražší. Špičková barva pro investiční diamanty.

 • E

Bezbarvý kámen. Od D barvy rozpoznatelný pouze zkušeným gemologem. Vzácný kámen špičkové barvy, výborný pro investiční účely.

 • F

Bezbarvý kámen. Od D barvy rozpoznatelný pouze zkušeným gemologem. Vzácný kámen špičkové barvy, výborný pro investiční účely.

 • G

Kámen velmi blízký bezbarvému. Od bezbarvého rozpoznatelný pouze porovnáním. Výborná hodnota. Velmi oblíbený ve šperkařském průmyslu i jako investice.

 • H

Kámen blízký bezbarvému. Od bezbarvého rozpoznatelný pouze porovnáním. Výborná hodnota. Velmi oblíbený ve šperkařském průmyslu.

 • I

Velmi jemně zbarvený diamant. Zasazený do šperku vypadá takřka bezbarvě. Výborný poměr hodnota/cena.

 • J

Velmi jemně zabarvený kámen, který převážně zasazený do žlutého zlata působí bezbarvě. Jestli hledáte velký kámen za nižší cenu, J barva je ideální. Velmi dobrý poměr cena/hodnota.

 • K,L,M

Jemně zbarvené kameny. Vhodné k zasazení do žlutého zlata. Velmi dostupná cena.

5C: LABORATOŘE

Existuje velké množství nejrůznějších gemologických laboratoří, které vydávají certifikáty dle svých hodnotících kritérií. Jelikož právě certifikát a na něm „gradované“ (hodnocené) údaje jsou velmi důležité u samotných diamantů, je zapotřebí vybírat pouze ty diamanty, ke kterým jsou vystaveny certifikáty zde uvedených laboratoří. Jedná se o laboratoře, které zavedly takřka jednotné standardy v hodnocení diamantů. Jsou jimi GIA, HRD, IGI a AGS. Dalšími známými a světově rozšířenými jsou EGL USA a EGL International, převážně druhá zmíněná dělá u odborné veřejnosti značný rozruch, jelikož její standardy jsou velice odlišné od těch zažitých GIA. Níže Vám krátce představíme každou z těchto laboratoří a poukážeme na rozdíly v metodách jejich hodnocení.

The Gemological Institute of America (GIA)

Společnost založena v roce 1931 se sídlem v New Yorku začínala jako nezisková vzdělávací organizace sloužící k nezávislému hodnocení minerálů (diamantů a jiných drahých kamenů) a šperků. Společnost GIA vynalezla systém hodnocení diamantů, který je celosvětově přijímaný a respektovaný. Jedná se o současný systém 4C, tedy čtyř veličin, které jsou na diamantu hodnoceny. Jedná se o čistotu, hmotnost, brus a barvu (z anglického CLARITY, CARAT, CUT, COLOR). Těmto veličinám dosadila společnost GIA škálu hodnot, podle kterých lze objektivně stanovit kvality daného kamene. Pro dosažení co největší objektivity prochází každý kámen rukama několika profesionálních gemologů, ti jej posoudí podle svého nejlepšího vědomi. Ze zjištěných parametrů se vybírá ten, u kterého nastala největší shoda. V současnosti je tato metoda mnohokrát nahrazována nejmodernějšími přístroji, které jsou několika násobně přesnější než lidské oko, pravděpodobnost omylu takřka vymizela.

 

The Diamond High Council - Hoge Raad voor Diamante (HRD)

HRD institut gemologie byl založen v roce 1976, s cílem uspokojit rychle rostoucí poptávku po spolehlivých diamantových certifikátech. HRD je také neziskovou organizací sloužící Antwerpskému diamantovému obchodu. Od svého založení v roce 1976 se HRD stala jednou z největších a nejrespektovanějších laboratoří na světě, a to díky své vynikající pověsti, kvalitě a objektivitě. Tak jako u GIA laboratoře i zde je každý diamant nezávisle zkoumán několika experty s nejmodernějšími pomůckami, zajišťujícími absolutní přesnost v hodnocených kritériích.

 

The International Gemological Institute (IGI)

Mezinárodní gemologický institut IGI byl založen v roce 1975 v Antwerpách. Stejně jako HRD, i IGI vznikl v důsledky potřeby objektivně hodnotit diamanty, které jsou v Antwerpách broušeny, certifikovány a poté prodávány po celém světě. IGI spadá také do úzké skupiny nejlépe hodnocených gemologických laboratoří, ikdyž ne vždy 100% splňuje zmíněný standard GIA. Zatím co HRD hodnotí pouze diamanty procházející Antwerpami a tamními burzami, IGI má své laboratoře také v New Yorku, Mumbai, Bangkoku a Tokyiu. V současnosti zaměstnává na 250 profesionálních hodnotitelů a vydává více jak 400 000 certifikátů ročně.

 

The European Gemological Laboratory (EGL)

EGL byla založena před třiceti lety v Belgii. Jak sama EGL uvádí, pomáhá chránit celistvost šperkařského obchodu a podněcuje zájem veřejnosti prostřednictvím aplikované vědy, vzdělání, inovace a výjimečných služeb. EGL je v poslední době pranýřována pro své standardy hodnocení diamantů, které se nejeví jako jednotné napříč různými jejími pobočkami, které má mimochodem po celém světě - v Antwerpách, Johannesburgu, Londýně, Paříži, Tel Avivu, Istanbulu, Soulu, Mumbai a v Kapském Městě, ale hlavně z důvodu, že nerespektuje obecně nastolený a uznávaný standard GIA. Jak prokázaly měření 2 diamantů, které byly prvotně certifikovány právě EGL Int, a posléze tytéž kameny hodnoceny v laboratoři GIA, rozdíl v barvě byl neskutečných 6 barevných stupňů! Důkaz a celou zprávu o tomto problému si můžete stáhnout zde. Společnost Top Diamonds nedoporučuje nákup takových to diamantů a sama podporuje ověřené a spolehlivé laboratoře GIA, HRD a IGI. Jednoduše řečeno, nákup diamantu s tímto certifikátem je přinejmenším loterie.

Je důležité uvést, že EGL International nemá žádné vazby na EGL USA, ta je samostatným subjektem bez jakéhokoliv vlivu či majetkové účasti na EGL International.

 

The European Gemological Laboratory United States of America (EGL USA)

Jak bylo poznamenáno výše, EGL USA je vlastněna a řízena jiným subjektem než EGL. Jedná se také o jednu z předních světových nezávislých gemologických laboratoří. EGL USA nabízí služby šperkařskému průmyslu a spotřebitelům více než 25 let. EGL USA tvoří čtyři severoamerické laboratoře se sídlem v New Yorku, Los Angeles, Vancouveru a Torontu. I EGL USA je ve svém hodnocení o jeden až dva stupně benevolentnější, než co říká zavedený standard GIA.

 

The American Gem Society (AGS)

AGS byla založena v roce 1934 zakladatelem GIA Robertem M. Shimpleyem. AGS je obchodní asociace prodejců šperků, nezávislých odhadců, dodavatelů a jiných členů diamantového průmyslu. Tito členové dodržují vysoký etický standard k ochraně spotřebitele.

Společnost cvičí a certtifikuje klenotníky, gemology a odhadce. Hodnocení diamantů je specialitou American Gem Society Laboratories (AGSL). Tato společnost vyvinula vlastní standardy pro hodnocení kvality brusu, barvy a čistoty diamantů.

Porovnání laboratoří a údajů na jejich certifikátech

Nejznámější a nejdůvěryhodnější gemologické laboratoře jsou GIA, americká AGS, Antwerpská HRD a IGI. Světově známe jsou i EGL International a EGL USA. Z těchto 5 laboratoří stanovily standard GIA (standard, kterým se řídí TOP DIAMONDS s.r.o.) tyto 3, GIA, AGS a HRD, s výhradou i IGI. Srovnávací tabulky laboratoří hodnotících barvy a čistoty diamantů jsou pomocným vodítkem při rozhodování, který diamant a s jakým certifikátem zvolit. Tabulky vychází ze zkušeností jak našich, tak i naších obchodních partnerů a diamantových odborníků z celého světa. GIA je v tomto porovnání základem, u laboratoře IGI je možné očekávat posun o jeden stupeň, není to však pravidlem. U EGL International je patrný značný posun k nadhodnocování diamantů.

Hodnocení barvy

Červenou barvou je vyznačen GIA standard.

  GIA AGS HRD IGI EGL USA EGL INT.
Vzácně bílá D D D D D D
Vzácně bílá E E E E D D
Vzácně bílá F F F F E D
Bílá G G G G F D
Bílá H H H H G E
Velmi jemně tónována bílá I I I I H E
Jemně tónovaná bílá J J J J I F

Hodnocení čistoty

Červenou barvou je vyznačen GIA standard.

  GIA AGS HRD IGI EGL USA EGL INT.
100% čistý při 10x zvětšení FL/IF IF LC+/LC- IF FL FL
100% čistý při 10x zvětšení VVS1 VVS1 VVS1 VVS1 IF FL
100% čistý při 10x zvětšení VVS2 VVS2 VVS2 VVS2 VVS1 IF
100% oku čistý (50% čistý při 10x zvětšení) VS1 VS1 VS1 VS1 VVS2 VVS1/VVS2
100% oku čistý VS2 VS2 VS2 VS2 VS1 VVS2/VS1
80% oku čistý SI1 SI1 SI1 SI1 VS2 VS1/VS2
10% oku čistý SI2 SI2 SI2 SI2 SI1 VS2/SI1
Okem viditelné inkluze I1 I1 P1 I1 SI2 SI1/SI2
Okem viditelné inkluze I2 I2 P2 I2 SI3 SI2/SI3

Clarity Enhancement – upravené diamanty

Jedná se o přírodní diamanty, u kterých jejich vady/inkluze byly upraveny moderními technologiemi vedoucími ke zlepšení jejich brilance a čistoty. Tato metoda byla vynalezena brusičem Zvi Yehudou v roce 1982 v Israeli. Vady jsou vyplňovány speciálním sklem za vysokých teplot a tlaku. Toto sklo má index lomu velmi podobný diamantu, proto často tato úprava není viditelná. Diamanty označené na certifikátu slovy Clarity Enhancement mají mnohem nižší hodnotu než kameny neupravené. Nedoporučujeme je jako investiční komoditu. Mohou být použity k zasazení do šperku, kde laik nepozná jejich pozměněný původ, nicméně je zapotřebí o jejich úpravě upozornit zlatníka, jelikož sklo vyplňující původní inkluze má mnohem slabší odolnost vůči teplotě než diamant, mohlo by dojít k poškození diamantu v místech, kde byl upraven. Společnost TOP DIAMONDS s.r.o. upravené diamanty nenabízí a nikdy nabízet nebude.