Zpět
Zadejte min. 3 znaky
Kategorie
Produkty
Zobrazit dalších

Naleziště diamantů

Prvotní indická naleziště „vysychala“ už v 18. století. Dnes hrají prim doly v jižní Africe, Austrálii a Kanadě.

Důl Jwaneng

Důl JwanengJeden z nejbohatších diamantových dolů světa ležící na jihu Botswany. V roce 2006 zde bylo vytěženo 34,3 milionu karátů! I díky tomuto rekordu je Botswana největším producentem drahokamů na světě, a to podle hodnoty i objemu. Botswana je celkově poněkud „jiný“ africký stát. Už přes 40 let zažívá hospodářský růst. Nezvykle bezproblémově tu funguje také demokracie, což je důležitý odlišující faktor od zbytku afrických zemí stavějících svou ekonomiku na těžbě a vývozu diamantů...

 

Důl Orapa

 

Orapa je rozlohou největší diamantový důl světa a stejně jako Jwaneng se nachází v Botswaně. Orapa znamená „místo, kde odpočívají lvi“. To proto, že ho najdeme v odlehlých savanách. Důl se nachází v západní části Botswany a je zčásti ve vlastnictví místní vlády. Těžit se v něm začalo v roce 1971 a až do roku 1999 se tu vytěžilo 16,3 milionů karátů (3,3 tuny) diamantů ročně. Na konci minulého století byl důl rozšířen, díky čemuž se produkce zdvojnásobila na současných 32 milionů karátů ročně.

 

Důl Kimberley

 

Kimberley je hlavní město jedné z 9 provincií Jihoafrické republiky a také historicky první diamantový důl v JAR. V současnosti je tento důl vytěžený a prakticky celý zatopený a je z něj žádaná turistická atrakce. Jde totiž o největší „díru“ na světě, která byla vyhloubena za použití pouhých lidských rukou! Dolu se proto také přezdívá Big Hole (Velká díra).

Důl Argyle

Roku 1979 objevili ložisko nepředstavitelného bohatství. Do dneška v dole Argyle vytěžili přes 600 milionů karátů diamantů a prozkoumaná ložiska obsahují dle odhadů minimálně další desítky tun. Nikoho nepřekvapí, že důl patří konsorciu společností Rio Tinto a skupiny De Beers.

Důl Diavik

V současnosti největší kanadský diamantový důl leží cca 300 km od Yellowknife, hlavního města severozápadních teritorií. Produkci zde odstartovali v roce 2003 a předpokládaná životnost dolu je 16-22 let. Zatím zde vytěžili přes 50 milionů karátů surových diamantů. Největší důl v Severní Americe leží v severní Kanadě (220 km jižně od polárního kruhu) a v současnosti produkuje 8 milionů karátů (1,6 tuny) ročně. Hornina by tu měla vydržet ještě pro dalších 20 let těžby.

 

Důl Ekati

 

První kanadský diamantový důl otevřený v roce 1998 leží cca 310 km od Yellowknife. Současná roční produkce je 4 miliony karátů surových diamantů a 4 miliony uncí stříbra. Diamanty posílají z dolu do Yellowknife na čištění a přípravu na hodnocení před vývozem z Kanady. Každý diamant vytěžený v tomto dole a v dole Diavik nese certifikát kanadské společnosti AURIAS a je na nich deklarován kanadský původ. Přibližně 80 procent z celkové produkce jsou diamanty šperkařské kvality. Ekati produkuje téměř 3 % současné světové produkce surových diamantů.

Sdílejte článek