Náleziště diamantů

Prvotní naleziště byla v Indii, nicméně tato naleziště "vysychala" již v 18. století, proto důležitými, novodobými ložisky jsou doly v Jižní Africe, Austrálii a Kanadě.

  • Afrika
  • Austrálie
  • Kanada

Důl Jwaneng

Důl JwanengJe jeden z nejbohatší diamantových dolů světa, ležící na jihu Botswany. V roce 2006 zde bylo vytěženo 34,3 milionu karátů! I díky tomuto rekordu je Botswana největším producentem drahokamů na světě a to podle hodnoty i objemu. Botswana je komplexně poněkud "jiný" africký stát, již více než 40 let zaznamenává hospodářský růst. Nezvyklostí je i vcelku bezproblémově funguje demokracie, což je důležitý odlišující faktor od zbytku afrických zemí stavějících svou ekonomiku na těžbě a vývozu diamantů.

 

Důl Orapa

 

Orapa je rozlohou největší diamantový důl světa a stejně jako Jwaneng se nachází v Botswaně. Orapa znamená "místo, kde odpočívají lvi" z čehož lze snadno vyvodit jeho polohu v odlehlých savanách. Důl se nachází v západní části Botswany a je zčásti ve vlastnictví místní vlády. Těžit se v něm začalo v roce 1971 a až do roku 1999 se tu vytěžilo 16,3 milionů karátů (3,3 tuny) diamantů ročně. Na konci minulého století byl důl rozšířen, díky čemuž se produkce zdvojnásobila na současných 32 milionů karátů ročně.

 

Důl Kimberley

 

Kimberley je hlavní město jedné z devíti provincií Jihoafrické republiky a také historicky první diamantový důl v Jihoafrické republice. V současnosti je tento důl již nefunkční a prakticky celý zatopený, nicméně se z něj stala žádaná turistická atrakce. Jde totiž o největší "díru" na světě, která byla vyhloubena za použití pouhých lidských rukou. Celá tato oblast je dnes zpřístupněna turistům. Důl se také přezdívá Big Hole - Velká díra.

Důl Argyle

Dne 2.10.1979 dylo objeveno ložisko nepředstavitelného bohatství. Do dneška bylo v dole Argyle vytěženo přes 600 milionů karátů diamantů a prozkoumaná ložiska se odhadují minimálně na další desítky tun. Důl patří konsorciu společností Rio Tinto a skupiny De Beers.

Důl Diavik

V současnosti největší kanadský diamantový důl leží ca 300km od Yellowknife, hlavního města Severozápadních teritorií. Produkce zde byla spuštěna v roce 2003 a předpokládaná životnost dolu je 16-22let. Za dobu od svého otevření zde bylo vytěženo přes 50 milionů karátů surových diamantů. Největší důl v Severní Americe leží v severní Kanadě (220 km jižně od polárního kruhu) a v současnosti produkuje 8 milionů karátů (1,6 tuny) ročně. Hornina by tu měla vydržet ještě pro dalších 20 let těžby.

 

Důl Ekati

 

První kanadský diamantový důl, otevřený v roce 1998 leží ca 310km od Yellowknife. Současná roční produkce činí 4 miliony karátů surových diamantů a 4 miliony uncí stříbra. Diamanty jsou zasílány z dolu do Yellowknife na čištění a přípravu na hodnocení před vývozem z Kanady, každý diamant vytěžený v tomto dole a v dole Diavik je opatřen certifikátem kanadské společnosti AURIAS a je na nich deklarován kanadský původ. Přibližně 80 procent z celkové produkce jsou diamanty šperkařské kvality. Ekati produkuje téměř 3% současné světové produkce surových diamantů.